Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

Leczenie otyłości – balon żołądkowy


Z badań przeprowadzonych w ostatnich latach przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że problem nadwagi dotknął 1,4 mld osób w wieku powyżej 20 lat. Nadwaga i otyłość są pośrednią przyczyną większej liczby zgonów niż niedowaga.

Otyłość to poważny problem zdrowotny. Jest chorobą metaboliczną. Prowadzi do zwiększenia zachorowalności na choroby:

  • układu krążenia (chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność mięśnia serca)
  • cukrzycę typu 2
  • nowotwory dietozależne
  • choroby zwyrodnieniowe stawów
  • kamicę pęcherzyka żółciowego
  • zespół obturacyjnego bezdechu nocnego
  • zaburzeń funkcjonowania układu rozrodczego
  • osłabienie odporności
  • układu ruchu oraz zaburzeń psychosocjologicznych

Balon żołądkowy

Metoda skierowana jest do osób z nadwagą, które z powodów zdrowotnych powinny postarać się o zmniejszenie masy ciała wówczas, gdy inne metody odchudzania nie przyniosły pożądanych rezultatów. Jest bezpieczna, niechirurgiczna i odwracalna. Jej skuteczność zależy jednak od równoległego stosowania diety i wysiłku fizycznego.

Dowiedz się więcej na temat balona żołądkowego

W Sonomedzie standardem jest konsultacja dietetyka połączona z gastroenterologiczną i kwalifikacją do założenia balonu.

Na czym polega zabieg?

Endoskopia wykonywana jest w znieczuleniu, pod kontrolą anestezjologiczną. Silikonowy balon wprowadza się bezboleśnie do żołądka za pomocą endoskopu. Balon wypełnia żołądek pacjenta, powodując ciągłe uczucie sytości, ponadto uniemożliwia przyjmowanie dużych objętościowo ilości pokarmów. Efektem tego jest ograniczenie wartości energetycznej posiłków (mniejsza ilość kalorii), a w rezultacie odchudzanie.

Pacjenci poddani zabiegowi otrzymują także specjalistyczną opiekę dietetyczną Dr hab. inż. Edyta Balejko, która nie tylko przygotowuje do zabiegu, ale również pomaga i ułatwia osiągnięcie sukcesu w trakcie sześciomiesięcznego okresu po wykonaniu zabiegu. Przestrzeganie zasad odpowiedniej diety i wskazówek dietetyka w trakcie terapii jest także sposobem nabycia nawyków żywieniowych, które ułatwiają zachowanie zredukowanej masy ciała po usunięciu balonu.

Balon żołądkowy znajduje się w żołądku przez ok. sześć miesięcy. Usunięcie balonu z żołądka odbywa się również w znieczuleniu, metodą endoskopową.

Alternatywą dla balonu 6 miesięcznego jest 12 miesięczny balon żołądkowy Orbera365.

Brak odpowiedniego postępowania dietetycznego w trakcie noszenia balonu nie zapewni przede wszystkim odpowiedniego, oczekiwanego efektu. Ponadto może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego sam zabieg nie gwarantuje pełni sukcesu, konieczne jest wsparcie dietetyka i konsekwentne przestrzeganie zasad odpowiedniego żywienia.

Dietetyk dobierze odpowiednią częstotliwość oraz wielkość przyjmowanych posiłków. Na podstawie preferencji smakowych, dietetyk wskaże, które produkty będą odpowiednie dla uzyskania dobrego samopoczucia oraz redukcji tkanki tłuszczowej, nie doprowadzając do niedoborów.

Nowości

Elastografia wątroby mętodą FIBROSCAN
Test oddechowy wodorowo – metanowy
Konsultacje Online
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Calendar Umów wizytę