Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

O chorobach żył

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Wideo Sonomed - Czym są żylaki?

Żylaki są to zmiany morfologiczne dotyczące układu żylnego. Zmiany te polegają na uszkodzeniu zastawek żylnych które ukierunkowują przepływ krwi w kierunku serca. Jeżeli mamy do czynienia z ich uszkodzeniem, wówczas przepływ krwi odwraca się. Dochodzi wtedy do zwiększonego ciśnienia żylnego (nie mylić z ciśnieniem tętniczym), które powoduje poszerzenie naczyń żylnych, zastój krwi oraz szereg objawów klinicznych. W klasycznym ujęciu żylaki dotyczą kończyn dolnych.

Podstawowe pojęcia

 • żylaki – poszerzone, uwypuklone, kręte, workowate, żyły powierzchowne w tkance podskórnej
 • żyły siateczkowate – poszerzone, kręte nieuwypuklone żyły powierzchowne w tkance podskórnej o mniejszej średnicy niż żylaki
 • teleangiektazje – najmniejsze przypominające pajączki, kręte nieuwypuklone żyły w skórze dzielące się na niebieskie i czerwone

Żylaki kończyn dolnych

Niewydolność żylna dotyczyć może łożyska powierzchownego, układu głębokiego żylnego oraz połączeń między obydwoma układami – tzw. perforatorów.

W Sonomedzie konsultacje flebologiczne połączone są z badaniem USG Dopplera żył.

Lekarze

Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyny powstawania żylaków dzielimy na:

 • pierwotne – niewydolność powstająca w układzie żylnym na skutek tzw. elastopatii doprowadzającej do uszkodzenia spójności ściany naczynia i niewydolności zastawkowej.
Często istotny wpływ mają tutaj czynniki dziedziczne i hormonalne
 • wtórne – niewydolność pojawiająca się w układzie głębokim zwykle po przebytej zakrzepicy, lub na skutek niewydolności żył przeszywających z następowymi zmianami w układzie żył powierzchownych, zmianami troficznymi skóry oraz obrzękami

Wideo Sonomed - Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyny nie są do końca poznane. Mówi się o rodzinnym występowaniu żylaków, jednak problem ten jest bardziej złożony. Muszą jednocześnie wystąpić liczne czynniki, które razem składają się na powstawanie żylaków.

Jedną z głównych przyczyn jest uszkodzenie włókien elastynowych i kolagenowych budujących ściany naczyń żylnych. Tego typu patologia w budowie ścian naczyń żylnych doprowadza do niewydolności zastawkowej i odwracania się przepływu krwi w żyłach.

W Centrum Medycznym Sonomed oferujemy Państwu szeroki wybór wysokiej klasy rajstop i pończoch uciskowych oraz pomoc w doborze produktu o prawidłowym stopniu ucisku.
Dowiedz się więcej

Objawy żylaków

Wideo Sonomed - Jak rozpoznać żylaki?

Żylaki widzimy gołym okiem. Często spotykamy się z formułowaniem że pacjent posiada żylaki wewnętrzne, a nie zewnętrzne.

Żylaki wewnętrzne to pewnego rodzaju uproszczenie z tego względu, że tak naprawdę taki termin medyczny nie istnieje. Są to tylko zmiany powstające po wcześniej przebytych procesach zakrzepowych w żyłach głębokich. Wówczas faktycznie dochodzi do uszkodzenia zastawek żylnych i odwracania się przepływu krwi w żyłach głębokich co jest o wiele groźniejsze niż typowe żylaki
dotyczące układu powierzchownego żylnego.

Głównym objawem występowania zmienionych żył kończyn dolnych w postaci żylakowatości jest występowanie tzw. uczucia ciężkości kończyn. Takie ciężkie i ołowiane nogi które nasilają się podczas pozycji stojącej i funkcjonowania w ciągu dnia są głównym objawem żylakowacenia. Ponadto mogą występować bóle kończyn dolnych w poszczególnych elementach oraz obrzęki. Należy jednak pamiętać o tym że obrzęk zawsze wypływa z deficytu odpływu żylnego, ponieważ w tym samym czasie krew napływająca poprzez układ tętniczy musi być odprowadzona poprzez żyły do serca i płuc. Jeśli mamy ten deficyt to wówczas powstaje obrzęk.

Innymi objawami są bolesne skurcze mięśniowe, które też należy różnicować. Ich przyczyną mogą być np. zmiany elektrolitowe, spowodowane przyjmowaniem różnego rodzaju leków.

W jaki sposób przeprowadza się diagnostykę?

Wideo Sonomed - Diagnostyka żylaków - USG Doppler

Podstawową formą diagnostyki żylaków kończyn dolnych jest tzw. USG Dopplerowskie. Widzimy wówczas nie tylko jak wyglądają morfologicznie zmienione żyły, ale również obserwujemy w jaki sposób przepływa krew – czy odpływa ona w sposób właściwy dosercowo oraz czy mamy zjawisko tzw. refluksu czyli cofania się prądu krwi. Na podstawie tego badania określamy zmiany morfologiczne i czynnościowe, co jest konieczne przy planowaniu właściwego postępowania leczniczego.

Następstwa/powikłania

 • powierzchowne zapalenie żył z zakrzepicą
 • zakrzepica żył głębokich
 • żylna choroba zakrzepowo – zatorowa: zatorowość płucna jako następstwo zakrzepicy żył głębokich
 • zastój krwi w układzie żylnym/owrzodzenie
 • obrzęki
 • krwawienie z żylaków

Przejdź do strony: Leczenie chorób żył

Wideo

Nowości

Elastografia wątroby mętodą FIBROSCAN
Test oddechowy wodorowo – metanowy
Konsultacje Online
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Calendar Umów wizytę