Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

Leczenie chorób żył


Sonomed Szczecin:

 • konsultacja specjalistyczna oraz badanie dopplerowskie (USG dopplera) podczas jednej wizyty
 • leczenie farmakologiczne
 • kompresoterapia
 • pajączki żylne
 • skleroterapia
 • leczenie zabiegowe

Lekarze

Kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób żył

Naszym pacjentom możemy zaproponować wszystkie dostępne metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody laseroterapii oraz termoablacji stosowanej także, jako miniinwazyjny sposób w leczeniu zaawansowanej choroby hemoroidalnej.

Szybka diagnostyka

Dobór odpowiedniego leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. Określany jest on podczas konsultacji z naszymi specjalistami. Każda konsultacja flebologiczna połączona jest z badaniem USG Dopplera żył kończyn dolnych.

Po konsultacji każdemu pacjentowi proponujemy odpowiedni schemat leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Należy podkreślić, że ten sam specjalista konsultuje, ocenia układ żylny w badaniu USG Dopplera, kwalifikuje do zabiegu i następnie wykonuje odpowiednią procedurę.

Metody leczenia chorób żył

Postępowanie zachowawcze:

Leki flebotropowe

Dobór właściwych leków z szerokiej gamy preparatów dostępnych na rynku. Zarówno tych doustnych, jak i stosowanych zewnętrznie – żeli, kremów, opatrunków.

Kompresjoterapia

Leczenie uciskiem, polegające na odpowiednim doborze wyrobów uciskowych (rajstopy, pończochy, podkolanówki) wraz z określeniem właściwego stopnia ucisku.

W Centrum Medycznym Sonomed oferujemy Państwu szeroki wybór wysokiej klasy rajstop i pończoch uciskowych oraz pomoc w doborze produktu o prawidłowym stopniu ucisku.
Dowiedz się więcej

Postępowanie zabiegowe:

RFITTH (Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy)

Jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie metod leczenia wewnątrzżylnego. Zabieg jest prowadzony w podobny sposób jak w leczeniu z wykorzystaniem laseroterapii. Po wprowadzeniu do żyły odpiszczelowej sondy, wytwarzane fale radiowe powodują skrócenie włókien kolagenowych i obkurczenie komórek mięsniowych ściany naczynia. W rezultacie prowadzi to do obkurczenia i – w końcowym efekcie – zamknięcia żyły. Zaletą metody RFITTH jest możliwość jej stosowania pomimo znacznego poszerzenia zamykanej żyły. Oceniana jest jako najbezpieczniejsza dla pacjenta ze wszystkich stosowanych metod wewnątrzżylnych. Skuteczność metody jest większa niż 97 proc.

Laseroterapia

Najnowocześniejsza metoda leczenia w chirurgii żył.

Dzieli się na:

 • Laseroterapię zewnętrzną
  Wykorzystywana jest do usuwania zmian o typie tzw. pajączków żylnych, teleangiektazji.
 • Laseroterapia wewnątrzżylna (EVLA endovenous laser ablation)
  Jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Polega na eliminacji niewydolnych żył poprzez naświetlenie ich od środka światłem laserowym o odpowiedniej częstotliwości i mocy. Dysponujemy dwoma laserami diodowymi o długości fali 980nm oraz 1470nm. Laser emitującuy dłuższą długość fali (1470nm) daje możliwość zmniejszenia energii do 5-7 watów i wykorzystania światlowodów z radialną koncówką. Jest to jedna z najmniej inwazyjnych metod leczenia, która z powodzeniem może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym. Już godzinę po zabiegu pacjent jest w stanie samodzielnie wyjść do domu. Skuteczność metody przekracza 95 proc. Dzięki ultrasonografii śródoperacyjnej zredukowana jest do minimum możliwość omyłkowego naświetlenia pni żylnych.

SVS (Steam Vein Sclerosis)

Jest prostą i łatwą w zastosowaniu metodą leczenia niewydolności żylnej. Termoablacja wewnątrzżylna jest możliwa dzięki zastosowaniu pary wodnej o temperaturze 120 stopni Celcjusza, która skutecznie doprowadza do zamknięcia niewydolnych żył bez konieczności ich usuwania. Dolegliwości po wykonanym zabiegu są jeszcze mniejsze niż przy zastosowaniu laserów i fal radiowych wysokiej częstotliwości.Wszystkie zabiegi wewnątrznaczyniowe (EVLA, RFITTH, SVS) przeprowadzane są w specjalnym znieczuleniu miejscowym – tumescencyjnym oraz tzw. świadomej sedacji anestezjologicznej. Zapewnia to pacjentom najwyższe bezpieczeństwo, komfort podczas zabiegu oraz normalne funkcjonowanie i powrót do domu w krótkim czasie po wykonanej procedurze (1-2 godziny).

Skleroterapia

Polega na zamknięciu naczyń żylnych środkiem obliterującym w postaci płynu lub piany. Skleroterapię stosuję się zwykle w przypadku poszerzonych widocznych żył siateczkowatych. Metoda ta znajduje zastosowanie również w przypadku dużych naczyń żylnych. Wtedy najczęściej wykonuje się ją pod kontrolą osoby obsługującej USG. Możliwe jest również zamknięcie tą metodą (tzw. ablacja farmakologiczna) żyły odpiszczelowej wielkiej. Zabiegi skleroterapii przeprowadzane są ambulatoryjnie. Po zabiegu stosowana jest kompresjoterapia (ucisk opaską elastyczna lub specjalna pończochą).

Klasyczne metody chirurgiczne

U niektórych pacjentów nie jest możliwe zastosowanie wyżej wymienionych technik chirurgicznych. W takich sytuacjach konieczne jest chirurgiczne podwiązanie niewydolnego ujścia żyły odpiszczelowej wielkiej wraz z wszystkimi dopływami poprzez cięcie w pachwinie. Dodatkowo z małych estetycznych cięć usuwana jest cała niewydolna żyła odpiszczelowa oraz sploty żylakowate z kończyny dolnej. Jest to tzw. miniflebectomia Mullera. Niejednokrotnie konieczne jest połączenie powyższych metod z zaopatrzeniem niewydolnych żył przeszywających (perforatorów), wykonywanym również za pomocą niedużych nacięć.

Znieczulenie stosowane przy leczeniu żylaków

W naszym ośrodku proponujemy najlepsze istniejące znieczulenie miejscowe. Aby zapewnić pacjentowi jak najmniejszy dyskomfort, podawane są również leki dożylne. Stosowana jest sedacja.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu zawsze stosujemy tzw. kompresję pozabiegową. Jest to ucisk kończyny, który zapewni prawidłowe gojenie zmian pozabiegowych. Stosujemy ją przez dłuższy czas w przypadku gdy spodziewamy się nawrotu żylaków. Taką kompresję nazywamy kompresją medyczną, inteligentną o tzw. zmiennym ucisku. Tego typu produkty medyczne w poszczególnych miejscach mają inny ucisk, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kończyny i powodują zmniejszenie możliwości powstawania zmian wtórnych, czyli drobnych teleangiektazji (tzw. pajączków naczyniowych). W zależności od uzyskiwanych efektów lekarz decyduje jak długo powinno się stosować kompresję.

Postępowanie pozabiegowe po procedurach wewnątrzżylnej ablacji

Dzień po przeprowadzonym zabiegu lekarz oceni stan kończyn dolnych. Jeżeli nie ma żadnych zastrzeżeń, wówczas kolejna wizyta kontrolna odbywa się po tygodniu. Podczas spotkania usuwane są plasterki (stripy). Nie używamy klasycznych szwów chirurgicznych. Po kolejnych 3 tygodniach sprawdzamy w jakim stopniu udało się zniwelować problem żylaków. Dzięki tym wizytom mamy pewność że dane schorzenie zostało prawidłowo zaopatrzone.

Najskuteczniejsza metoda leczenia żylaków

Ciężko jest określić jedną najskuteczniejszą metodę. Pamiętajmy o tym że u każdego z nas choroba układu żylnego może przebiegać inaczej, w związku z czym leczenie musi zostać dostosowane indywidualnie do danego pacjenta.

Podczas zabiegu zazwyczaj łączone są różne metody. Dodatkowo można również wykonać skleroterapię oraz miniflebektomię. Łączenie tych metod pozwala nam na o wiele szybszy powrót do zdrowia.

Obecnie coraz większe znaczenie zyskuje nietermiczna (chemiczna) wewnątrzżylna ablacja z użyciem klejów tkankowych na bazie cyjanoakrylu. Przy tego rodzaju procedurach udaje się wyeliminować ucisk – kompresję pozabiegową oraz znieczulenie tumescencyjne (rodzaj znieczulenia miejscowego stosowanego podczas termoablacji).

W trakcie jednej wizyty przeprowadzone jest badanie USG (dopplerowskie) oraz konsultacja z chirurgiem – flebologiem (lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób żył).

Wideo

Nowości

Konsultacje Online
LipidTest – test tolerancji tłuszczów
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin