Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

Gastroenterologia dziecięca

Czym jest gastroskopia dziecięca?

Badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego stały się w ostatnich latach jednymi z najważniejszych w przypadku diagnostyki przewodu pokarmowego oraz niektórych chorób ogólnoustrojowych. W trakcie badania endoskopowego, lekarz ogląda przełyk, żołądek, dwunastnicę. Można wówczas znaleźć zmiany chorobowe, odpowiedzialne za dolegliwości naszego dziecka, postawić diagnozę oraz określić jak bardzo posunięte są zmiany chorobowe lub na jakim etapie leczenia jesteśmy.

Lekarze

W jakich przypadkach dzieci powinny poddać się gastroskopii?

Gastroskopię wykonujemy przy podejrzeniu chorób przewodu pokarmowego, z taką samą częstotliwością jak u dorosłych. Jest wiele sytuacji, w których dziecko powinno mieć wykonaną gastroskopię. Do najczęstszych będą należały bóle brzucha – zwłaszcza te, które trwają od dłuższego czasu i lokalizują się w śródbrzuszu lub nadbrzuszu. Oprócz tego szczególną uwagę należy zwrócić na bóle pojawiającą się za mostkiem. Innym wskazaniem do wykonania gastroskopii jest przewlekła biegunka, zwłaszcza gdy dziecko oddaje luźne stolce przez dłużej niż miesiąc. Może to wskazywać na zespół złego wchłaniania lub chorobę trzewną. Gastroskopię należy wykonać również u małych pacjentów, którzy mają problemy z przyjmowaniem posiłków. Jeżeli dziecko nie chce jeść, zachowuje się niespokojnie w trakcie karmienia, odgina się, przerywa jedzenie, wówczas jest do wskazanie do wykonania badania endoskopowego. Kolejnym wskazaniem są zaburzenia wzrastania – dziecko jest mniejsze, szczuplejsze niż rówieśnicy, lub było takie jak rówieśnicy a w ostatnim czasie znacznie zwolniło tempo wzrastania, traci na wadze bez tzw. odchudzania się.

Metody przeprowadzania gastroskopii u dzieci

Gastroskopia jest badaniem nie tyle bolesnym, co nieprzyjemnym. Wiąże się z koniecznością założenia aparatu, co sprawia że w trakcie badania dziecko ma odruchy wymiotne. Z tego też względu naszym najmłodszym pacjentom proponujemy przeprowadzenie badania w znieczuleniu ogólnym. W Sonomedzie dysponujemy nowoczesnym sprzętem oraz doświadczonym personelem. O rodzaju znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog. Najczęściej jest to krótkie znieczulenie dożylne. W trakcie zabiegu dziecko pozostaje pod opieką zespołu endoskopowego i anestezjologicznego. Aby zmniejszyć stres przeżywany przez dziecko, zawsze prosimy aby przy badaniu obecni byli również rodzice. Po gastroskopii dziecko przewożone jest do Sali wybudzeń, gdzie w dalszym ciągu czuwają przy nim pracownicy kliniki oraz rodzice.

Jak należy przygotować dziecko do gastroskopii?

Do gastroskopii nie wymagamy szczególnego przygotowania pacjenta. Wystarczy że dziecko będzie na czczo przez 6 godzin poprzedzających badanie, tak aby żołądek został dokładnie opróżniony, co umożliwi prawidłowe przeprowadzenie endoskopii.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania gastroskopii u dzieci?

Przeciwwskazań do gastroskopii jest bardzo niewiele. Jest to oczywiście ciężki ogólny stan pacjenta, niewyrównana niewydolność oddechowa oraz krążeniowa. Do innych przeciwwskazań należą niedawno przebyty zabieg na jamie brzusznej oraz poważne zaburzenia krzepnięcia.

Zabiegi wykonywane w trakcie gastroskopii dziecięcej

W trakcie gastroskopii oglądamy krtań, przełyk, żołądek, pierwszą część dwunastnicy czyli opuszkę i drugą – pozaopuszkową. W trakcie badania pobieramy biopsję śluzówki za pomocą specjalnych kleszczyków biopsyjnych. Są to bardzo niewielkie fragmenty błony śluzowej, których pobieranie nie boli. Miejsce pobrania bardzo szybko się zabliźnia co nie stanowi późniejszych problemów dla pacjenta. Badanie histopatologiczne pobranych wycinków może nam dostarczyć dużo informacji o obecnym stanie zdrowia pacjenta.

W jakim wieku można przeprowadzić gastroskopię u dziecka?

Badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego można wykonać praktycznie u każdego dziecka. Jeżeli jest to dziecko ważące więcej niż 10 kilogramów, wówczas dobrze aby do badania zakwalifikował lekarz rodzinny lub gastrolog. Jeżeli dziecko jest mniejsze, takie badanie również jest możliwe. Wówczas prosimy jednak o kontakt z placówką w celu ustalenia wskazań oraz sposobu wykonania badania.

Czy gastroskopia dziecięca jest bezpieczna?

Badanie gastroskopowe u dzieci jest całkowicie bezpieczne. W Sonomedzie wszystkie badania wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Lista powikłań po zabiegu jest bardzo niewielka i zdarzają się one niezwykle rzadko. W trakcie badania dziecko pozostaje pod ścisłą opieką lekarzy wykonujących badanie.

Wideo

Nowości

Test oddechowy wodorowo – metanowy
Konsultacje Online
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Calendar Umów wizytę