Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

Wodorowe testy oddechowe (WTO)

Diagnostyka nietolerancji pokarmowych laktozy, fruktozy oraz innych cukrów, a także zespołu przerostu flory bakteryjnej jelit (SIBO).

Wodorowe testy oddechowe WTO Nieinwazyjne testy umożliwiające diagnostykę szeregu nietolerancji pokarmowych oraz zespołu przerostu bakteryjnego jelit, który często towarzyszy objawom zespołu jelita nadwrażliwego na podstawie zawartości wodoru w wydychanym powietrzu.

Testy dedykowane są osobom zmagającym się z wieloma dolegliwościami jamy brzusznej m. in. takimi jak uporczywe wzdęcia, przelewania, gazy, biegunki lub zaparcia, nieprzyjemny zapach z ust czy bóle brzucha.

Co to jest wodorowy test oddechowy?

Wodór wytwarzany jest w procesie fermentacji przez bakterie obecne w jelicie grubym i cienkim. W warunkach fizjologicznych jego zawartość w wydychanym powietrzu jest znikoma. W przebiegu różnych rodzajów nietolerancji pokarmowych część węglowodanów przyjętych z pokarmem nie zostaje strawiona i ulega nadmiernej fermentacji. Testy te umożliwiają pomiar zawartości wodoru w wydychanym powietrzu oraz stwierdzenie, czy procesy trawienia oraz wchłaniania węglowodanów w jelitach przebiegają prawidłowo.

Jak należy się przygotować do badania?

 • Do każdego badania zawartości wodoru w wydychanym powietrzu pacjent powinien być na czczo przez okres minimum 12 godzin.
 • Przed testem należy dokładnie umyć zęby i wyszczotkować język.
 • Pacjent powinien być wypoczęty, a metodologia badania wyjaśniona przed jego rozpoczęciem.
 • Antybiotyki mogą zniekształcić wynik badania do 4 tygodni po zaprzestaniu ich przyjmowania. Stosowanie środków przeczyszczających szczególnie laktulozy (np. Duphalac, Lactulol) należy przerwać na 2 dni przed badaniem.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania testu?

Bezwzględne przeciwwskazania:

 • Zdiagnozowana lub podejrzewana wrodzona nietolerancja fruktozy (przeciwwskazanie dla wodorowego testu oddechowego z fruktozą i surbitolem).
 • Zdiagnozowana lub podejrzewana (poposiłkowa) hipoglikemia.

Względne przeciwwskazania:

 • Przyjmowanie antybiotyków (w okresie 4 tygodni przed badaniem).
 • Kolonoskopia (w okresie 4 tygodni przed badaniem).
 • Irygoskopia (w okresie 4 tygodni przed badaniem).
 • Fluoroskopia jelita cienkiego (w okresie 4 tygodni przed badaniem).
 • Ileostomia (z wyjątkiem diagnostyki przerostu bakteryjnego jelita cenkiego – SIBO).

Jak wygląda przebieg badania?

Po zmierzeniu początkowej wartości wodoru w wydychanym powietrzy „na czczo” (0 min), stężenie wodoru w wydychanym powietrzu mierzone jest w odstępach 30 minutowych przez okres co najmniej 2 godzin, oraz dodatkowo 15 min po podaniu czynnika.

Wideo

Tagi: Wodorowe testy oddechowe, wodorowe testy oddechowe Szczecin, testy oddechowe, nietolerancja laktozy, nietolerancja fruktozy, nietolerancja sacharozy, nietolerancja sorbitolu, nietolerancja ksylitolu, SIBO, nietolerancje pokarmowe, przerost flory bakteryjnej, test nietolerancji laktozy, badania na nietolerancje pokarmowe Szczecin, nietolerancja mleka, test na nietolerancję mleka Szczecin, test na nietolerancje pokarmowe Szczecin

Nowości

Konsultacje Online
LipidTest – test tolerancji tłuszczów
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin