Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

Balon żołądkowy

Co to jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy to od lat znana na świecie metoda leczenia otyłości, której poddały się tysiące pacjentów. W naszym ośrodku również od wielu lat stosujemy tę metodę leczenia otyłości.

Należy pamiętać o tym, że balon żołądkowy stanowi uzupełnienie standardowych metod odchudzania takich jak zdrowy i aktywny tryb życia oraz odpowiednia dieta.

Niestety nie zawsze umiemy dostosować się do tych zasad. W takich sytuacjach możemy wspomóc się balonem żołądkowym.

Metoda ta polega na wprowadzeniu do żołądka balonu, który wypełnia się solą fizjologiczną zabarwioną błękitem metylenowym. Balon wypełnia żołądek po to, aby zapewnić uczucie sytości i pełności, co prowadzi do znacznego zmniejszenia apetytu i objętości spożywanych posiłków.

Jakie są wskazania do założenia balonu żołądkowego i kto jest najlepszym kandydatem?

Głównym wskazaniem jest nadwaga u pacjentów, u których stosowanie diety i aktywność fizyczna nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Gdy współczynnik BMI przekracza 30, wówczas zalecane jest założenie balonu żołądkowego. Nie zastąpi on jednak diety, ani aktywności. Jego zadaniem jest nauczyć nas racjonalnego odżywiania i spożywania mniejszych porcji.

Balon żołądkowy – przeciwwskazania

Balon powinniśmy zakładać osobom bez poważnych schorzeń i nałogów. Lekarz po dokładnym przeanalizowaniu historii chorobowej będzie w stanie stwierdzić, czy dana przypadłość wyklucza możliwość wykonania zabiegu u pacjenta.

Przebieg zabiegu

Pacjent po zgłoszeniu się do naszej kliniki Sonomed przed wykonaniem zabiegu ma możliwość konsultacji gastroenterologicznej, psychologicznej oraz porady dietetyka. Zabieg założenia balonu odbywa się w znieczuleniu. W czasie badania opiekę nad pacjentem sprawuje również specjalista anestezjolog, który podaje leki usypiające i przeciwbólowe, tak aby pacjent nie odczuwał badania gastroskopowego i zabiegu wprowadzenia balonu do światła żołądka. Pierwszym etapem badania jest gastroduodenoskopia, czyli ocena przełyku, żołądka i dwunastnicy, aby sprawdzić, czy nie występują schorzenia będące przeciwwskazaniem do założenia balonu. Po wykonaniu badania przechodzimy do zabiegu założenia balonu. Wówczas wprowadzamy zapadnięty balon przez jamę ustną, umieszczamy go w żołądku i wypełniamy solą fizjologiczną zabarwioną na błękitno. Cała procedura trwa około 15 – 20 minut. Po zabiegu pacjent pozostaje w naszej klinice pod opieką lekarza i pielęgniarki, aby zminimalizować dolegliwości wynikające z obecności ciała obcego w żołądku.

Jak wygląda życie z balonem żołądkowym?

Najtrudniejsze są pierwsze dni po zabiegu, ponieważ nasz przewód pokarmowy nie jest przyzwyczajony do obecności tego typu ciała obcego, co prowadzi do reakcji obronnej organizmu. Są to głównie nudności, bóle i skurcze brzucha, wymioty, uczucie zgagi, dyskomfort w nadbrzuszu. Trwa to zazwyczaj kilka dni. Objawy te występują praktycznie u wszystkich pacjentów. Staramy się jak najbardziej zmniejszyć ich nasilenie podając leki przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwwymiotne, jednak trzeba liczyć się z wystąpienie tego typu dolegliwości. Ich natężenie i czas trwania są różne i zależą od zdolności adaptacyjnych żołądka. Dlatego tak ważne jest aby na kilka dni po zabiegu pacjent miał możliwość zrezygnowania z aktywności zawodowej. Czas pobytu chorego w klinice jest uzależniony od jego samopoczucia i chęci pozostania w oddziale. Jednak nawet po wyjściu do domu, pacjent pozostaje pod stałą opieką lekarską, ma możliwość całodobowej konsultacji z lekarzem, a w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości, przyjazdu do kliniki Sonomed.

Bezpieczeństwo pacjenta

Bezpieczeństwo pacjenta jest sprawą priorytetową. Jest to metoda leczenia, która tak jak wszystkie inne wiąże się z pewnymi powikłaniami. Ryzyko groźnych powikłań jest jednak niezwykle rzadkie – zdarza się około 2 razy na 1000 przypadków. Pacjentowi staramy się zapewnić kompleksową opiekę, tak aby zagwarantować jak największe bezpieczeństwo.

Po założeniu balonu największe niebezpieczeństwo stanowi możliwość odwodnienia. Spowodowane jest to wymiotami, które mogą prowadzić do zaburzeń elektrolitowych. W sytuacji gdy pacjent cierpi na wyjątkowo silne dolegliwości zapewniony jest szybki kontakt z lekarzem.

Skuteczność balonu żołądkowego

Metoda ta jest skuteczna, należy jednak pamiętać, że tak jak wszystkie inne metody odchudzania spadek masy ciała nie jest gwarantowany. Skuteczność tego zabiegu zależy nie bowiem od samego umieszczenia balonu w żołądku. Niektórym osobom udaje się utracić około 30 kilogramów, innym kilkanaście, a u pozostałych waga spada minimalnie. Wynika to z tego, że balon żołądkowy ma przede wszystkim pomóc w odchudzaniu i zmniejszyć uczucie sytości. Nie zastąpi on jednak zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Jeżeli w dalszym ciągu będziemy spożywać duże, wysokokaloryczne posiłki, to przebyty zabieg nie da nam żadnych efektów. Dzieje się tak poprzez zdolności adaptacyjne żołądka, który na skutek przyjmowania zbyt dużych porcji będzie się rozciągał.

Jak wygląda zabieg usunięcia balonu żołądkowego?

Balon żołądkowy usuwamy endoskopowo po około 6 miesiącach, a procedura przebiega podobnie jak jego założenie. Bardzo istotne jest aby na dwa dni przed zabiegiem pacjent nie spożywał pokarmów stałych, a jedynie dietę płynną. W ostatniej dobie pacjent powinien pić jedynie duże ilości wody, tak aby w trakcie procedury nad balonem nie zalegała treść pokarmowa. Balon zostaje nakłuty odpowiednią igłą, poprzez którą odsysana jest cała jego zawartość, a następnie sam balon usuwany jest przy pomocy specjalnych kleszczyków. Procedura ta jest bezpieczna i trwa około 20 minut, pod warunkiem, że wykonywana jest przez lekarza posiadającego duże doświadczenie w tego typu zabiegach.

Zalecenia po wyjęciu balonu

Metoda ta nie jest zabiegiem okaleczającym, który zmieniałby anatomię żołądka (w przeciwieństwie do operacji bariatrycznych). Dlatego też po usunięciu balonu kluczowe jest dalsze stosowanie prawidłowej diety oraz aktywność fizyczna w celu utrzymania uzyskanych rezultatów. Satysfakcja z efektów uzyskanych przy pomocy balonu żołądkowego powinna zachęcić do dalszego dbania o swoją sylwetkę i zdrowy tryb życia.

Wideo

Nowości