Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

USG piersi

USG piersi jest jednym z badań obrazowych stosowanych w diagnostyce gruczołu piersiowego. Wykonuje się go nie tylko w przypadku wystąpienia objawów (tj. wyczuwalny pod palcami guzek), ale również profilaktycznie. Warto podkreślić, że śmiertelność z powodu raka piersi pozostaje wysoka głównie z powodu opóźnionej diagnostyki. Zmiany nowotworowe, nawet złośliwe charakteryzuje zdecydowanie lepsze rokowanie w przypadku rozpoznania na wczesnym etapie choroby. Regularne poddawanie się USG piersi jest szansą na wykrycie zmian i szybkie wdrożenie leczenia, które mogą uratować życie pacjentki.

USG Piersi

Jak często powinno się wykonywać USG piersi?

Regularność w wykonywaniu tego badania jest kluczowa w wykryciu zmian nowotworowych. Pierwsze badanie najlepiej zrobić w wieku 20 lat i powtarzać je co dwa lata do trzydziestego roku życia. Po 30. roku życia powinno się je powtarzać co roku. Dla kobiet z podwyższonym ryzykiem zachorowania (obciążony wywiad rodzinny w kierunku raka piersi) USG piersi może być zalecane przez lekarza częściej, nawet co 6 miesięcy. Po 50. Roku życia badanie to powinno być uzupełnione o mammografię wykonywaną co dwa lata.

Jak wygląda przebieg badania?

Badanie USG wykorzystuje ultradźwięki, jest nieinwazyjne i umożliwia wykrycie guzków o wielkości ok. 3-5 mm. Jest to badanie niebolesne i nieszkodliwe.

Zwykle wizytę rozpoczyna zebranie wywiadu od pacjentki. Badanie USG odbywa się w pozycji leżącej na wznak z rękoma pod głową. Na głowicę ultrasonografu nałożony zostaje specjalny żel ułatwiający przesuwanie głowicy oraz przenikanie ultradźwięków. Lekarz dociska głowicę pod różnymi kątami, aby zwizualizować cały gruczoł, co może wywołać niewielki dyskomfort, jednak w żadnym wypadku nie jest to szkodliwe dla pacjentki. Lekarz bada także doły pachowe w celu oceny węzłów chłonnych tej okolicy. Pacjent otrzymuje wynik w gabinecie bezpośrednio po zakończeniu badania.

Jak przygotować się do badania USG piersi?

Zalecane jest wykonywanie badania USG piersi w pierwszej fazie cyklu (najlepiej do 10-12. dnia licząc od pierwszego dnia miesiączki). Przed badaniem USG piersi nie jest zalecane stosowanie dezodorantów z talkiem, powinno się również zdjąć biżuterię z szyi. Idąc na planowe USG piersi powinno się zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań piersi, zarówno USG jak i mammografii, do wglądu dla lekarza.

Jaka jest zasada działania ultrasonografu?

Ultradźwięki emitowane są przez głowicę aparatu USG. Przenikają one przez skórę docierając do położonych poniżej tkanek, odbijają się od nich i są rejestrowane przez głowicę. W czasie rzeczywistym fale ultradźwiękowe są przetwarzane na obraz widoczny na ekranie aparatu. Poszczególne tkanki charakteryzują się różnymi parametrami, dlatego w badaniu da się odróżnić tkanki zdrowe od nieprawidłowych, zmiany lite od torbielowatych i gruczolakowłókniaka od brodawczaka. Da się również precyzyjnie określić rozmiar zmian i wskazać ich położenie.

Czy warto?

Czy warto regularnie wykonywać USG piersi? Zdecydowanie. USG piersi jest kluczowym badaniem profilaktycznym raka piersi. Pozwala także na wykrycie raka piersi na wczesnym etapie, kiedy możliwości współczesnej medycyny są duże i wdrożenie leczenia może zapewnić pacjentce powrót do zdrowia. Nie jest to często możliwe w przypadku rozpoznania choroby na zaawansowanym etapie.

Zobacz także:

Badania USG

Nowości

Elastografia wątroby mętodą FIBROSCAN
Test oddechowy wodorowo – metanowy
Konsultacje Online
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Calendar Umów wizytę