Na rynku mamy coraz więcej leków pomagających w przygotowaniu jelita do kolonoskopii. Jednymi z głównych są: Fortrans, Eziclen, Moviprep czy też Citrafleet. Bardzo ważny w przygotowaniu jest jak najkrótszy czas od momentu wypicia środka przeczyszczającego do badania. Jeżeli badanie wykonujemy w znieczuleniu z anestezjologiem, przyjmowanie płynów należy zakończyć 2 godziny przed badaniem. Jest to wystarczający czas na to, aby pacjent przygotował się prawidłowo do kolonoskopii.
Fortrans
Fortrans jest jednym z pierwszych leków stosowanych w przygotowaniu jelita do kolonoskopii. W opakowaniu znajdują się cztery saszetki leku, który należy rozpuścić w 4 litrach wody i wypić w przeciągu kilku godzin. Dawkę tą dzielimy na dwie części – pierwszą porcję (2l) wypijamy około 8h przed badaniem w przeciągu dwóch godzin. Następną porcję rozpoczynamy pić 4h przed badaniem, również w przeciągu dwóch godzin. To wystarczy do przygotowania do kolonoskopii. Lek ma różną tolerancję smakową. Można dodać do niego sok z cytryny, sok z jabłek, tak aby można było wypić tą sporą ilość płynu. Dodatkowo można popić ją herbatą lub kawą bez mleka.
Planowane badanie kolonoskopowe w godzinach przedpołudniowych (do godziny 15):
- ostatni posiłek zjeść do godziny 12 dnia poprzedzającego badanie
- w dniu poprzedzającym badanie wypić w godzinach wieczornych 2 litry wody z rozpuszczonymi 2 saszetkami leku Fortrans
- w dniu badania w godzinach rannych wypić kolejne 2 litry wody z rozpuszczonymi 2 saszetkami leku Fortrans, możliwie jak najkrócej przed badaniem (około 2-3 godziny przed badaniem)
Planowane badanie kolonoskopowe w godzinach popołudniowych (po godzinie 15):
- ostatni posiłek zjeść do godziny 12 dnia poprzedzającego badanie
- w dniu badania wypić 2 litry wody z rozpuszczonymi 2 saszetkami leku Fortrans we wczesnych godzinach porannych (około godziny 7-8 rano) i kolejnych 2 litrów na 2-3 godziny przed badaniem
Dodatkowe zalecenia:
- wskazana dieta bezpestkowa na 3 dni przed badaniem
- w razie uporczywych zaparć dieta płynna z lekami przeczyszczającymi przed przygotowaniem Fortransem
- w celu zmiany smaku roztworu istnieje możliwość dodania soku z cytryny lub jabłkowego
- w trakcie picia Fortransu wskazane chodzenie
- po badaniu ze względu na podawanie leku znieczulającego obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wskazana opieka osoby towarzyszącej
Eziclen
Następnym lekiem dostępnym w aptekach jest Eziclen. Otwieramy jedną butelkę, wlewamy do dołączonego kubka i uzupełniamy wodą do kreski zaznaczonej na kubku. Lek spokojnie wypijamy w przeciągu 30 – 60 minut. Następnie w ciągu godziny dopijamy jeszcze czystą wodę niegazowaną. Po 4 godzinach przyjmujemy drugą porcję w ten sam sposób co poprzednią.
Planowane badanie kolonoskopowe w godzinach przedpołudniowych (do godziny 12):
- w dniu poprzedzającym badanie wypić w godzinach wieczornych 0,5 litra wody z rozpuszczoną 1 butelką leku EZICLEN a następnie wypić 1 litr napoju niegazowanego i klarownego
- w dniu badania w godzinach rannych wypić kolejne 0,5 litra wody z rozpuszczoną 1 butelką leku EZICLEN, możliwie jak najkrócej przed badaniem (około 2 godzin), a następnie wypić 1 litr napoju niegazowanego i klarownego
Planowane badanie kolonoskopowe w godzinach popołudniowych (po godzinie 12):
- w dniu badania wypić 0,5 litra wody z rozpuszczoną 1 butelką leku EZICLEN we wczesnych godzinach porannych (około godziny 7-8 rano) i kolejne 0,5 litra wody z rozpuszczoną 1 butelką leku EZICLEN możliwie najkrócej przed badaniem (około 2 godzin)
Dodatkowe zalecenia:
Kilka dni przed badaniem:
- Nie spożywać tłustych wędlin, mięs; sałatek, warzyw i owoców pestkowych; pestek (siemię lniane, mak, itp.); ciemnego pieczywa; napojów gazowanych
- Dieta półpłynna, kisiele, kleiki, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowne, herbata, kawa (bez fusów)
W dniu badania
Nie spożywać pokarmów. Do 2 godzin przed badaniem można pić płyny niegazowane i klarowne (herbata, kawa bez mleka). Można ssać landrynki. Leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe przyjmować normalnie zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
CitraFleet
Przygotowanie do kolonoskopii wykonywanej w godzinach przedpołudniowych (do godziny 15):
- 7 dni przed badaniem odstawić leki zawierające żelazo (w tym odżywki)
- 5 dni przed badaniem nie jeść owoców zawierających drobne pestki (np. winogrona, kiwi), pieczywa z nasionami (np. słonecznika, siemienia lnianego) i tym podobnych
Dzień przed badaniem:
- ostatni posiłek – lekkie śniadanie (bułka, herbata) do godz. 8:00 potem można pić tylko płyny (herbata, woda niegazowana).
- Godzina 15:00 rozpuścić 1 saszetkę leku CitraFleet w 150 ml wody i wypić. Następnie przygotować i wypić 2 litry płynów (woda niegazowana, herbata). Uwaga, zacząć pić zaraz po wypiciu leku .
- Godzina 22:00 rozpuścić 2 saszetkę leku CitraFleet w 150 ml wody i wypić. Następnie przygotować i wypić 2 litry płynów (woda niegazowana, herbata). Uwaga, zacząć pić zaraz po wypiciu drugiej dawki leku.
- W dniu badania należy być na czczo ( nie jeść żadnych pokarmów):
Uwaga, 4 godziny przed badaniem nic nie pić.
Przygotowanie do kolonoskopii wykonywanej w godzinach popołudniowych (po godzinie 15):
- 7 dni przed badaniem odstawić leki zawierające żelazo (w tym odżywki)
- 5 dni przed badaniem nie jeść owoców zawierających drobne pestki (np. winogrona, kiwi), pieczywa z nasionami słonecznika, siemienia lnianego i tym podobnych.
Dzień przed badaniem:
Ostatni posiłek – lekki obiad do godziny 12:00 potem można pić tylko płyny (herbata, woda niegazowana).
O godzinie 21:00 rozpuścić 1 saszetkę leku CitraFleet w 150 ml wody i wypić. Następnie przygotować i wypić 2 litry płynów (woda niegazowana, herbata). Uwaga zacząć pić zaraz po wypiciu leku.
W dniu badania należy być na czczo (nie jeść żadnych pokarmów):
Godzina 6:00, rozpuścić 2 saszetkę leku CitraFleet w 150 ml wody i wypić. Następnie przygotować i wypić 2 litry płynów (woda niegazowana, herbata). Uwaga zacząć pić zaraz po wypiciu drugiej dawki leku.
Uwaga, cztery godziny przed badaniem nie można przyjmować żadnych płynów.
MoviPrep
W przypadku przygotowania Moviprepem, również przestrzegamy diety lekkiej przez 5 dni przed badaniem. Przez 3 dni nie spożywamy produktów zawierających pestki. Moviprep składa się z dwóch saszetek A i B. Saszetkę A+B należy rozpuścić w litrze wody, wypić w ciągu godziny, a następnie wypić jeszcze w ciągu następnej godziny 1.5l wody niegazowanej. Drugą porcję po 4h od pierwszej dawki, przygotowując w ten sam sposób. W przypadku przygotowania Moviprepem, również przestrzegamy 5 dni przed badaniem specjalnej diety lekkie. 3 dni przed wykluczamy produkty zawierające pestki. Lek składa się także z dwóch porcji – pierwszą porcję/saszetkę A+B rozpuszczamy w litrze wody, spokojnie wypijamy w ciągu godziny, a w ciągu następnej godziny dopijamy jeszcze 1.5l wody niegazowanej. Tak samo postępujemy z drugą porcją – po 4h od pierwszej dawki.
Planowane badanie kolonoskopowe w godzinach przedpołudniowych (do godziny 15):
w dniu poprzedzającym badanie ostatnim posiłkiem jest lekkie śniadanie
Roztwór pierwszej torebki Moviprep (saszetki A i B rozpuścić w 1 litrze wody mineralnej niegazowanej) wypić małymi porcjami w godzinach wieczornych w dniu poprzedzającym badanie, a następnie do rana następnego dnia należy dopić 1 litr zwykłego płynu – najlepiej wody
w dniu badania roztwór drugiej torebki Moviprep (saszetki A i B rozpuścić w 1 litrze wody mineralnej niegazowanej) wypić w godzinach porannych możliwie jak najkrócej przed badaniem
Planowane badanie kolonoskopowe w godzinach popołudniowych (po godzinie 15):
w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekki posiłek do godz.13
Roztwór pierwszej torebki Moviprep (saszetki A i B rozpuścić w 1 litrze wody mineralnej niegazowanej) wypić małymi porcjami w dniu badania w godzinach porannych (około godziny 7-8 rano) i kolejnej torebki (saszetki A i B rozpuścić w 1 litrze wody mineralnej niegazowanej ) na 2-3 godziny przed badaniem
Dodatkowe zalecenia:
wskazana dieta bezpestkowa na 3 dni przed badaniem
Na badanie zgłosić się z osobą towarzyszącą na wyznaczoną godzinę.
Pacjent nie może prowadzić samochodu jeżeli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu