Plastyka brzucha znana również jako abdominoplastyka to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, oraz na przywróceniu prawidłowego napięcia skóry brzucha. W niektórych przypadkach gdy abdominoplastyka jest bardzo rozległa, wykonuje się zabiegi uzupełniające takie jak np. rekonstrukcja pępka.
Kto jest najlepszym kandydatem do plastyki brzucha?
Plastyka brzucha przeprowadzana jest gdy:
- nadmiar obwisłej skóry ogranicza aktywność ruchową
- obwisła, wiotka skóra brzucha pojawiła się po ciąży
- nadmiar skóry spowodowany jest utratą dużej masy ciała (np. po operacji bariatrycznej)
Przeciwwskazania
- ciąża
- okres karmienia piersią
- nadwaga / otyłość
- nieuregulowane nadciśnienie / cukrzyca
- problemy z krzepliwością krwi
- stany zapalne w obrębie skóry brzucha
Należy pamiętać o tym, że pacjent poddający się plastyce brzucha musi być bliski prawidłowej masy ciała. Zabiegu tego nie przeprowadza się u osób cierpiących na nadwagę bądź otyłość ponieważ liposukcja nie jest sposobem na odchudzanie.
Plastyka brzucha w połączeniu z liposukcją
W niektórych przypadkach istnieje możliwość połączenia abdominoplastyki wraz z liposukcją. Nie jest to jednak wskazane, gdyż zabieg obarczony jest ryzykiem wystąpienia wielu powikłań. Decyzja o takim sposobie przeprowadzenia operacji uzależniona jest od warunków anatomicznych pacjenta, oraz zakresu planowanej plastyki. Łączenie abdominoplastyki z liposukcją jest więc możliwe, ale w wybranych przypadkach.
Plastyka brzucha przed czy po ciąży?
Plastykę brzucha można wykonać przed ciążą, jednak pacjentka musi liczyć się z faktem iż przyszłe macierzyństwo może spowodować nawrót problemu i ponowne zwiotczenie skóry brzucha. Z tego też względu kobietom poleca się, aby abdominoplastykę przeprowadzić dopiero po przebytej ciąży. Dzięki temu wynik operacji będzie utrzymywał się dłużej.
Czy plastyka brzucha zniweluje rozstępy?
Dzięki plastyce brzucha jesteśmy w stanie pozbyć się rozstępów znajdujących się w podbrzuszu, ponieważ z tego miejsca usuwana jest największa ilość skóry. Rozstępy znajdujące się w górnej części brzucha będą natomiast widoczne.
Czy po zabiegu konieczne jest noszenie odzieży uciskowej?
Noszenie specjalnej uciskowej bielizny to jeden z podstawowych warunków które trzeba spełnić po przebytej abdominoplastyce. Zadaniem tego typu bielizny jest stabilizacja skóry i tkanek, które poddane zostały bardzo inwazyjnej procedurze. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko gromadzenia się chłonki pod skórą, zmniejszamy obrzęk i skracamy rekonwalescencję.
Przebieg zabiegu
Cała procedura opiera się na wypreparowaniu warstwy skórno – tłuszczowej, usunięciu jej nadmiaru i przywróceniu prawidłowego napięcia mięśni brzucha, oraz skóry. Założone zostają również dreny, które ułatwiają odprowadzanie płynów (chłonki).
Rekonwalescencja
Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe, jednak jest to naturalne. Ból można uśmierzyć za pomocą leków przepisanych przez lekarza. Na czas rekonwalescencji zabrania się palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz uprawiania nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest również noszenie elastycznego pasa.