Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

Łagodne nowotwory i zmiany skórne

Wśród najczęściej spotykanych łagodnych nowotworów skóry są znamiona barwnikowe, włókniaki, brodawki, naczyniaki, tłuszczaki oraz torbiele naskórkowe.

Znamiona barwnikowe

Znamiona to niewielkie zmiany skórne, które mogą mieć różne kolory, kształty i rozmiary. Często są one wynikiem nadmiernego wystawienia skóry na słońce. Choć zazwyczaj są one łagodne, zalecamy regularne monitorowanie ich wzrostu, zmian w kształcie czy kolorze, aby wykluczyć ewentualne ryzyko złośliwości. Standardem monitorowania jest wykonanie dermatoskopii.

Włókniaki

Włókniaki to twarde guzki skóry, które często występują u dzieci i młodzieży. Są one bezpieczne i zwykle nie wymagają leczenia, chociaż w niektórych przypadkach mogą zostać usunięte ze względów kosmetycznych lub jeśli powodują dyskomfort.

Brodawki

Brodawki to małe, wypukłe zmiany skórne, które zazwyczaj występują na rękach, palcach czy twarzy. Są one spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Ich leczenie może obejmować krioterapię, usunięcie laserem, maści lub łyżeczkowanie, czy wycięcie chirurgiczne.

Naczyniaki

Naczyniaki to duża grupa obejmująca zarówno zmiany nowotworowe jak i nieprawidłowo rozwinięte naczynia krwionośne. Mogą występować jako plamy lub guzki o czerwonym lub fioletowym kolorze. Większość naczyniaków u dzieci zanika samoistnie, ale w niektórych przypadkach może być konieczne leczenie medyczne. Naczyniaki u dorosłych wymagają diagnostyki dermatologicznej i niekiedy wycięcia.

Tłuszczaki

Tłuszczaki (lipoma) to łagodne guzki, które tworzą się w tkance tłuszczowej. Zazwyczaj są miękkie i ruchome, często występują na tułowiu, ramionach i udach. Małe tłuszczaki zwykle nie powodują żadnych dolegliwości, jednak wraz ze zwiększaniem się ich średnicy, mogą wystąpić objawy ucisku mięśni lub drobnych nerwów skórnych, a także uwypuklenie skóry ponad zmianą.

Torbiele naskórkowe („kaszaki”)

Torbiele naskórkowe („kaszaki”) to małe zbiorniki wypełnione treścią gruczołów łojowych, które rozwijają się pod skórą. Mogą występować na różnych obszarach ciała i najczęściej są nieszkodliwe. Jeśli jednak torbiel staje się bolesna, powiększa się lub powoduje dyskomfort, warto skonsultować się z lekarzem.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące łagodnych nowotworów skóry, naczyniaków, tłuszczaków lub torbieli naskórkowych, zachęcamy do skonsultowania się z naszym zespołem specjalistów. Dbamy o Twoje zdrowie i zawsze jesteśmy gotowi służyć Ci fachową opieką.

Nowości

Elastografia wątroby mętodą FIBROSCAN
Test oddechowy wodorowo – metanowy
Konsultacje Online
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Calendar Umów wizytę