Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel. 91 820 11 10

LipidTest – test tolerancji tłuszczów

LipidTest Control

Różnego rodzaju choroby sercowo – naczyniowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Jedną z czynników ich powstawania jest podwyższony poziom trójglicerydów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż podwyższony poziom trójglicerydów jest głównym zaburzeniem metabolicznym występującym po posiłku. Możliwość określenia w jakim tempie metabolizowane są tłuszcze odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób. Z myślą o tym powstał LipidTest Control, czyli doustny test tolerancji tłuszczów.

Centrum Medyczne Sonomed wykonuje doustny test tolerancji tłuszczów jako jedyna placówka w województwie Zachodniopomorskim.

Czym jest LipidTest Control?

LipidTest Control to jedyny na świecie posiłek diagnostyczny o specjalnym przeznaczeniu medycznym, wykorzystywany w celu oznaczenia lipemii poposiłkowej. Test dostępny jest w formie proszku, który po dodaniu wody zamienia się w mus o smaku czekolady, tak aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu oraz nie miał trudności ze spożyciem. Dzięki badaniu jesteśmy w stanie wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości związane z metabolizmem tłuszczów.

Zalety doustnego testu tolerancji tłuszczów

Do niewątpliwych zalet LipidTestu zaliczamy:

 • brak konieczności hospitalizacji
 • bezpieczeństwo
 • powtarzalność
 • pewność wyników
 • łatwość przygotowania
 • pyszny, czekoladowy smak

Kto powinien wykonać test?

Test lipidowy został stworzony z myślą o pacjentach, którzy są obarczeni zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby sercowo – naczyniowe.

Szczególnie polecany jest osobom, które:

 • cierpią na nadciśnienie
 • mają nadwagę
 • są otyłe
 • są w podeszłym wieku
 • palą papierosy
 • cierpią na zespół metaboliczny
 • mają oznaczony wysoki poziom HDL w osoczu

Dodatkowo, test powinny wykonać kobiety w okresie menopauzy.

Przeciwwskazania

Testu nie powinno przeprowadzać się u osób z poziomem glicerydów >220 mg/dL na czczo.

Jak przygotować się do badania?

Na dzień przed planowanym badaniem zaleca się unikanie alkoholu. Na 12 godzin przed testem należy zaprzestać spożywania posiłków.

Jak przebiega test tolerancji tłuszczów?

LipidTest wykonuje się na czczo między 8 – 10 rano, po upływie minimum 12 godzin bez spożywania posiłków. Pierwszym etapem badania jest pomiar poziomu trójglicerydów. Jest to niezwykle ważna informacja, która na końcu pozwoli określić tzw. krzywą tłuszczową, czyli jakość metabolizmu tłuszczów.

Przez 4 godziny po wykonaniu testu, należy unikać zbędnego ruchu i nadmiernego wysiłku. Istotne jest, aby w tym czasie nie spożywać żadnych innych posiłków. Dozwolone jest jedyne picie wody oraz gorzkiej kawy i herbaty.

Po upływie 4 godzin zostaje pobrana krew w celu przeprowadzenia lipodogramu i określenia poziomu trójglicerydów. Jeżeli jest on wyższy niż 220 mg/dl, wówczas wynik testu jest pozytywny. Na jego podstawie można wdrożyć odpowiednią terapię.

Nowości

Konsultacje Online
LipidTest – test tolerancji tłuszczów
Zabieg Genesis - Sonomed Szczecin
Diagnostyka czerniaka - Sonomed Szczecin
Trichoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin
Laser Cutera Excel V+ - Sonomed Szczecin
Dermoskopia FotoFinder - Sonomed Szczecin